Včely, vosy, sršně

Jednou z letošních novinek ve výbavě naší zásahové jednotky je vybavení pro odchyt a hubení vos, sršňí a včel – tzv. bodavého hmyzu. Za běžných situací není samozřejmě důvod tento hmyz likvidovat, ovšem může se stát, že je jejich přítomností ohroženo zdraví lidí a v tu chvíli je třeba zasáhnout „hrubou silou“.

Samotný zásah probíhá za použití ochranných obleků, vysavače a chemických prostředků. Členové jednotky již absolvovali teoretický a praktický výcvik a jsme tedy schopni tento druh technického zásahu řešit.

Laďa Píša v obleku Sršeň

Nejčastější výskyt požadavků na odchyt obtížného hmyzu závisí na jejich druhu a ročním období:

  1. včely – květen, červen, kdy hledají místo pro svou matku, v červenci a srpnu je menší výskyt – zatoulané tzv. hladové včely
  2. vosy – květen, červen hlavně ve spárách, na balkóně, pod parapety apod., v červenci, srpnu a září dle sezónního ovoce
  3. sršně – výskyt zejména v srpnu a září.

Jak tedy postupovat pokud budete chtít pomoci v této situaci od naší jednotky? Pokud se na Vašem pozemku nebo v jeho blízkosti objeví včelí roj, je vhodné kontaktovat některého z nejbližších včelařů, zda nejsou včely jeho (zřejmě se bude tvářit, jako by mu uletěly včely). Pokud není možné dostatečně rychle zjistit majitele, jedná se o roj neznámého původu a hasiči jsou povinni dle zákona o veterinární péči tento roj z důvodu přenosu nakažlivých nemocí (mor včelího plodu, hniloba, roztoče, varoáza…) fyzicky zlikvidovat.

Pokud Vás ohrožují vosy a sršně, je doporučena jejich likvidace v pozdním odpoledni nebo večer, kdy je uvnitř hnízda nejvíce jedinců – do té doby je třeba se nebezpečným místům vyhýbat. V obou případech můžete použít tel. číslo 150 a po vyhodnocení situace operačním důstojníkem dojde k vyhlášení poplachu naší jednotce (stejně jako kdyby u Vás třeba hořelo), nebo můžete kontaktovat přímo velitele JPO Předín na tel. čísle 728 650 655 a domluvit se na dalším postupu – pokud není ohrožení osob akutní, je to vhodnější varianta.

Příspěvek byl publikován v rubrice JPO se štítky , , , , a jeho autorem je StAu. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *