CAS 32 T815

V letošním roce došlo u jednotky požární ochrany naší obce k významné události. 17. května nám byl z Hasičského záchranného sboru ČR fyzicky předán do užívání zásahový automobil CAS 32 T815. Nejdříve jsme ho vybavili „předínskými“ polepy, nějakou dobu strávil vůz ve značkovém servisu Tatra a 17. června se na otočku objevil na naší okrskové soutěži, aby si užil žehnání našeho pana faráře. 23. července po dokončení nutných prací (opravy lafety, instalace radiostanic, opravy a úpravy části elektroinstalace) jsme konečně mohli předat Krajskému operačnímu a informačnímu středisku zprávu, že je Tatra připravena v pohotovosti.

Plné označení vozu je CAS 32/8200/800-S3R a je z něj možné vyčíst jeho hlavní parametry – jedná se o Cisternovou Automobilovou Stříkačku (tzn. veze s sebou čerpadlo a zásobu vody), čerpadlo dokáže při nominálním tlaku 0,8 MPa (tj. 8 atmosfér) dopravit 3200 litrů vody za minutu, nádrž na hasební vodu má objem 8200 litrů a ve voze jsou nádrže na 800 litrů pěnidla (používá se především při hašení hořících kapalin). Z koncovky označení – S3R – se dá vyčíst, že hmotnostní třída naší CAS je S – „těžká“ (kdysi nad 14 tun, nověji nad 16 tun), podle schopností průchodu terénem se jedná o vůz kategorie 3 – terénní a že výbava věcnými prostředky je redukovaná. Vozidlo je postavené na podvozku Tatra 815 6×6 (tři nápravy = šest kol, všechna mohou být poháněna).

Toto vozidlo u naší jednotky vystřídalo vůz CAS 25 Škoda 706 RTHP. „Erťák“ (nebo taky mates, ačkoli se o typ MT, tedy čistokrevného matese, nejednalo) sloužil u naší jednotky dlouhých 27 let a odvedl spoustu dobré práce. Jeho parametry, technický stav a spolehlivost i přes veškerou péči už nevyhovovaly dnešním požadavkům a bylo nutné intenzivně řešit jeho náhradu jiným vozem. Zásadní byl technický stav částí, které jsou u tohoto vozu takřka nevyměnitelné nebo neopravitelné za rozumných finančních podmínek (např. silná koroze nádrže na hasební vodu, kvůli které jsme se s každým otevřením dveří hasičárny obávali, zda tři kubíky vody najdeme v nádrži cisterny, nebo na podlaze). Ale zpět do současné hasičárny a tedy k Tatře. Vypadá nějak takto…

…a suchá technická data hovoří takto:

Podvozek T815 PR 2, Tatra, a.s. Kopřivnice
Nástavba THT Polička, rok repase 2000
Motor T3-930-30, vznětový vzduchem chlazený vidlicový dvanáctiválec, 235 kW při 2200 ot/min
Převodovka Synchronizovaná, 10 stupňů vpřed, 2 vzad
Délka × šířka × výška vozu 8 670 mm × 2 500 mm × 3 250 mm
Světlost vozu 300 mm
Pohotovostní hmotnost 12 950 kg
Užitečná hmotnost 9 550 kg
Celková skutečná hmotnost 22 500 kg
Celková přípustná hmotnost 28 500 kg
Maximální dovolená rychlost 100 km/h
Spotřeba paliva 47 l/100 km, 10 l/motohodina
Objem nádrže na vodu 8 200 l
Objem nádrží na pěnidlo 2 × 400 l
Čerpadlo Odstředivé jednostupňové celomosazné
Jmenovité parametry čerpadla 3 200 l/min, 0,8 MPa (8 atmosfér) při sací výšce 1,5 m
Maximální tlak čerpadla 1,6 MPa (16 atmosfér)
Maximální sací výška 7,5 m

Něco málo k výbavě naší CAS – kromě klasického vybavení pro likvidaci požárů, tzn. hadic (celkem 360 metrů), proudnic, různých armatur, rozdělovače, klíčů a nástavců k hydrantům, vozíme ve voze spoustu ledasjakého nářadí a náčiní a také následující „zajímavosti“:

Plovoucí čerpadlo – v podstatě se jedná o plovák, na kterém je namontovaný benzínový motor a čerpadlo. Celá „plovoučka“ tak plave na hladině a čerpá vodu do připojené hadice. Minutový výtlak tohoto stroje je 1200 litrů. Používáme ji hlavně k plnění cisterny, dále je možné ji použít při odčerpávání vody z různých lagun a otevřených prostorů (spalovací motor neumožňuje použití čerpadla v uzavřených prostorech)

Kalové čerpadlo – celkem malé elektrické čerpadlo, podobné kdejakému čerpadélku z hobbymarketu, ovšem to naše je mírně robustnější (váží necelých 20 kg) a s trošku větším průtokem 330 l/min. Jak už název napovídá, je možné s ním čerpat i znečištěnou vodu a díky elektrickému pohonu je možné čerpadlo použít i k čerpání z uzavřených prostor.

Hasící přístroje – i když vezeme víc jak osm kubíků vody, občas se může hodit i hasící přístroj – především při hašení elektrických zařízení pod napětím. Proto s sebou vezeme jeden práškový hasící přístroj a jeden přístroj s náplní CO2.

Kanálový „krtek“ – výborná pomůcka pro čištění zanesených horizontálních kanálů a trubek. Krtek je vlastně speciální nástavec na hadici, který má jednu trysku směrovanou dopředu a několik trysek směrovaných dozadu. Tlak vody z té přední před sebou rozráží usazeniny a voda tryskající z těch zadních se opírá o stěny už vyčištěného potrubí a „žene“ krtka kupředu.

Naviják s hadicí pro rychlý zásah – jedná se o 60m tenkou hadici s pevně připojenou proudnicí, která je neustále připravena na průtočném navijáku a umožňuje velmi rychlý prvotní zásah (nespojují se žádné hadice a armatury, jen se odvine požadovaná část hadice z navijáku a je možné hned hasit). Kromě rychlosti umožňuje tento způsob zásahu také zvýšit tzv. kulturu hašení, tzn. nepromáčet zbytečně to, co nehoří.

Motorová řetězová pila – používaná při technických zásazích na rozřezání stromů spadlých přes silnici, rozřezání střešních konstrukcí, vyřezání otvorů do ledu apod.

Čtyřdílný žebřík – prostě celkem normální hliníkový žebřík, jen je trochu festovnější (trochu víc ;-)). Čtyři díly tohoto žebříku se dají spojit dohromady a vytvoří se tak více jak osmimetrový žebřík. Používá se nejen jako běžný žebřík, ale také jako provizorní lávka např. přes potok (zkuste si to s vaším běžným hliníkovým žebříkem z Baumaxu…).

Elektrocentrála – jednotka je vybavena celkem výkonnou centrálou (6,8 kVA), která umožňuje napájet připojené spotřebiče s jmenovitým napětím 12 V stejnosměrných, jednofázovým střídavým napětím 230 V a třífázovým napětím 400 V.

Kdyby někoho zajímalo kompletní vybavení včetně uložení, může si posloužit zde.

Ačkoli jsme jako jednotka rádi, že máme relativně solidní vybavení pro zásahovou činnost, doufejme, že ho budeme potřebovat co nejméně a že nejvíce kilometrů u nás CASka najezdí v rámci pravidelných kondičních jízd a ne k ostrým zásahům…

Příspěvek byl publikován v rubrice JPO a jeho autorem je StAu. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.